Czy fizjoterapeuta może pomóc pacjentowi w problemach ze wzrokiem

Ból trudny do przełknięcia

Dziś mam dla Ciebie sporo praktycznego spojrzenia na pracę z przełykiem. Niekoniecznie będzie to bezpośrednia praca, bo ciężko złapać za ten przewód transportujący pożywienie z jamy ustnej do żołądka, ale praca odruchowa będzie świetnym wyborem, gdy pacjentowi towarzyszą charakterystyczne objawy. Jakie to będą objawy? Tego dowiesz się z dzisiejszej lektury więc już teraz zapraszam Cię w anatomiczną i kliniczną podróż szlakiem przełyku.

Zacznijmy od początku, czyli od anatomii

W ludzkim ciele spotkasz pewien szlak transportowy, z którym związana jest rura prowadząca pokarm z jamy ustnej do żołądka. Mowa oczywiście o przełyku, który często określam nosicielem pożywienia. Został on do tej roli świetnie przygotowany poprzez elastyczną zdolność rozciągania się wzdłuż i wszerz. Nie pełni on żadnych funkcji trawiennych względem pokarmu, który przenosi. Nie wchłania też żadnych składników pokarmowych. Jest on po prostu wyluzowaną rurą, która dzięki skurczowym ruchom perystaltycznym, transportuje pokarm z gardła wprost do żołądka.

Przełyk bierze swój początek na wysokości C6, leżąc do tyłu od chrząstki pierścieniowatej krtani, a brzusznie względem kręgosłupa. Ciągnie się tak w zasadzie do wysokości Th11/12, gdzie czai się niejaki GEJ, czyli z angielszczyzny Gastro-Esophageal Junction, stanowiące przejście przełyku w żołądek.

Średnia długość przełyku wynosi ok 25 cm, co sprawia, że w swym esowatym przebiegu dzieli się on na część szyjną, piersiową i brzuszną. Przełyk jest jak żołnierz podczas musztry i w swojej wędrówce przez jamy ciała porusza się od lewa do prawa i znowu na lewo. Oznacza to mniej więcej tyle, że część szyjna i brzuszna przełyku są skierowane wypukłością w stronę lewą, a część piersiowa w stronę prawą.

Część szyjna
Rozpoczyna się tzw. ustami przełyku, czyli miejscem przejścia gardła w przełyk, które znajduje się między szóstym kręgiem szyjnym a chrząstką pierścieniowatą krtani. Przełyk jest w tym miejscu mocno związany z muskulaturą gardła, a pasma mięśniowe przyczepiają go do krtani. W tym miejscu musimy się zastanowić,  czy przełyk faktycznie zaczyna się na wysokości C6 czy być może nieco wyżej? Ścisły związek z muskulaturą gardła sprawia, że nasz przewód pokarmowy, a w tym również przełyk, jest podwieszony w okolicy podstawy czaszki. Dokładnie w obrębie guzka gardłowego kości potylicznej.

Część piersiowa
Bierze swój początek na poziomie Th1-Th2 i przebiega w śródpiersiu górnym i tylnym, gdzie do poziomu Th4 jest zrośnięta z kręgosłupem za sprawą powięzi przedkręgowej, która łączy się z krezką przełyku. Kierując się w dół, przełyk stopniowo oddala się od kręgosłupa i właśnie w części piersiowej najmocniej się zaznacza ruchomość przednio-tylna przełyku. Podczas głębokiego wdechu może się on przemieścić nawet 7 cm do przodu względem kręgosłupa. Część piersiowa kończy się oczywiście na poziomie rozworu przełykowego przepony, które znajduje się zazwyczaj na wysokości Th10. Pamiętaj, że razem z przełykiem, poprzez rozwór przełykowy wędrują do jamy brzusznej oba nerwy błędne.

Część brzuszna
Krótka 2-3 cm kontynuacja przełyku poniżej przepony, łączy się oczywiście z częścią wpustową żołądka, mniej więcej na poziomie Th11/12. Leży wewnątrzotrzewnowo i wykazuje kilka istotnych korelacji wisceralnych z narządami sąsiednimi. 

Rozwór przełykowy przepony – leży on grzbietowo po stronie lewej w stosunku do środka ścięgnistego przepony (centrum tendineum) i powyżej rozworu aorty (hiatus aorticus). Jego ograniczeniem są mięśniowe pęczki lędźwiowej części przepony. Pęczki te tworzą coś w rodzaju kanału, przez który przebiega przełyk od strony czaszkowo-grzbietowej ku ogonowo-brzusznej.

Błona przeponowo-przełykowa (membrana phrenicooesophagealis) – nazywana też trójkątem Laimera lub błoną Laimera-Treitza. Położona w rozworze przełykowym, gdzie tworzy zespolenie powięzi górnej i dolnej przepony. Temu elastycznemu pierścieniowi towarzyszy rozciągliwa, namiotowata błona łącznotkankowa, która umocowana jest do brzegu przełyku. Zapobiega ona wciągnięciu żołądka przez przełyk do góry, w obszar klatki piersiowej, np. podczas głębokiego wdechu.

Teraz coś dla tych, którzy lubią uczyć się anatomii od punktu A do punktu B, a niekoniecznie zwracają uwagę na to, co znajdziemy dookoła. W zasadzie mnie to nie dziwi, też tak kiedyś robiłem, bo przecież Bochenek te relacje opisuje drobnym drukiem. Jak się niejednokrotnie przekonałem w gabinecie, diabeł tkwi w szczegółach. Niuanse są ważne, a im więcej relacji poznasz, tym szerzej spojrzysz na problem swojego pacjenta. Czasem nie trzeba szukać odległych powiązań, a warto się przyjrzeć temu, co dzieje się na poziomie dysfunkcyjnego obszaru. Zaznaczam DYSFUNKCYJNEGO OBSZARU, co wcale nie musi oznaczać rejonu bólowego. Zajmijmy się więc sąsiadami przełyku, poznajmy ich lepiej, bo znajomość jego otoczenia pozwoli nam lepiej poznać sam przełyk.

Sąsiedztwo narządowe

Część szyjna:
brzusznie: tchawica
grzbietowo: kręgosłup (od C6 do Th1), leży między środkową a głęboką blaszką powięzi szyjnej
czaszkowo: gardło
bocznie: tętnica tarczowa dolna i nerw krtaniowy oraz powrózek nerwowo-naczyniowy szyi

Część piersiowa:
brzusznie: tchawica, oskrzele główne lewe, lewy przedsionek serca poprzez osierdzie
bocznie: nerwy błędne – prawy nerw błędny schodząc w dół wzdłuż przełyku przechodzi na jego stronę tylną, lewy nerw błędny na stronę przednią
po stronie prawej: żyła nieparzysta krzyżująca oskrzele główne prawe i wpadająca do żyły głównej górnej
po stronie lewej: część piersiowa aorty zstępującej
grzbietowo: część piersiowa aorty zstępującej i przewód piersiowy

Część brzuszna: 
brzusznie: otrzewna
grzbietowo: lewa odnoga przepony
czaszkowo: przepona
po stronie prawej: sieć mniejsza
po stronie lewej: otrzewna i więzadło trójkątne lewe wątroby

Aparat stabilizująco-wieszadłowy

• Mięsień zwieracz gardła dolny, cz. pierścieniowato-gardłowa (m. constrictor pharyngis inferior, pars circopharyngea) – mięsień ten przyczepia się do tylnej powierzchni chrząstki pierścieniowatej
• Rozwór przełykowy i błona przeponowo-przełykowa – zawieszenie w obrębie przepony

W obrębie trzech fizjologicznych przewężeń przełyk ma mniejszą ruchomość ze względu na swoje sąsiedztwo:

• zwężenie gardłowo-przełykowe (constrictio pharyngooesophagealis) – zwężenie chrząstki pierścieniowatej w miejscu przejścia gardła w przełyk
• zwężenie aortowe (constrictio aortalis) – skrzyżowanie z lewym oskrzelem głównym i łukiem aorty
• zwężenie przeponowe (constrictio phrenica) – przy przejściu przez przeponę

Znamy już sąsiadów, dowiedzmy się zatem, którzy są z przełykiem w stałym kontakcie, a którzy utrzymują z nim jedynie przelotne relacje. Myślę, że będzie to istotne w kwestii przenoszenia napięć w obrębie różnorodnych systemów w przypadku naszych pacjentów.

Międzynarządowe powierzchnie ślizgu​

Część szyjna
• Bezpośrednie powierzchnie ślizgu: tchawica i blaszka przedkręgowa powięzi szyjnej
Pośrednie powierzchnie ślizgu: od C6 do Th1 – krtań, nerwy krtaniowe wsteczne i tętnica tarczowa dolna

Część piersiowa
Bezpośrednie powierzchnie ślizgu: tchawica, nerw błędny, łuk aorty, aorta zstępująca, lewy pień oskrzela, lewy przedsionek serca, opłucna śródpiersiowa
Pośrednie powierzchnie ślizgu: pień błędny przedni i tylny, prawy pień oskrzelowy, Th10-11

Część lędźwiowa
Bezpośrednie powierzchnie ślizgu: środek ścięgnisty przepony, część lędźwiowa przepony, błona przeponowo-przełykowa, płat lewy wątroby, otrzewna, żołądek
Pośrednie powierzchnie ślizgu: rozwór aortowy, dno żołądka, więzadło żołądkowo-przeponowe

Przełyk też człowiek i czasem musi coś zjeść, potem się wypróżnić (może lepiej zabrzmiałoby oczyścić) komuś się wygadać, ale też kogoś wysłuchać. Z kim skumał się w tej kwestii? Poznajcie najbliższych powierników przełyku.

Unaczynienie, drogi limfatyczne, unerwienie​

Tętnice
Część szyjna: od tętnicy podobojczykowej odchodzi pień tarczowo-szyjny. Jednym z jego odgałęzień jest tętnica tarczowa dolna, która oddaje gałęzie przełykowe
• Część piersiowa: gałęzie przełykowe od aorty piersiowej
• Część brzuszna: od aorty brzusznej odchodzi pień trzewny, a od niego tętnica żołądkowa lewa, która oddaje gałęzie przełykowe

Żyły
• Część szyjna: żyły przełykowe uchodzą przez żyłę tarczową dolną i żyłę ramienno-głowową do żyły głównej górnej
• Część piersiowa: odpływ przez żyłę nieparzystą i/lub nieparzystą krótką do żyły głównej górnej
• Część brzuszna: odpływ przez żyłę żołądkową lewą do żyły wrotnej

Drogi limfatyczne
z części szyjnej do: węzłów chłonnych przyprzełykowych -> węzłów chłonnych szyjnych głębokich -> pnia szyjnego -> prawego/lewego kąta żylnego
• z części piersiowej do: węzłów chłonnych przyprzełykowych -> pnia oskrzelowo-śródpiersiowego -> prawego/lewego kąta żylnego
• z części brzusznej do: węzłów chłonnych przyprzełykowych -> węzłów trzewnych -> zbiornika mleczu -> przewodu piersiowego

Unerwienie
Włókna współczulne pochodzące ze zwoju gwiaździstego, pnia współczulnego i splotu aortalno-piersiowego wnikają do splotu przełykowego.
• Włókna przywspółczulne nerwu błędnego lewego i prawego wnikają do nerwu krtaniowego wstecznego lub do splotu przełykowego.
• Ujście przełyku jest częściowo zaopatrzone motorycznie przez splot śródścienny (splot mięśniowy Auerbacha i splot podśluzówkowy Meissnera)

Nazwij go, a będziesz miał nad nim władzę! Stąd zaczynamy od anatomii, bo jak mawiał tatko Still, zaczynasz od anatomii i kończysz na anatomii…

By połączyć anatomiczne puzzle i przejść do aspektów klinicznych, mam dla Ciebie małą pracę domową w ramach dzisiejszego wpisu. Znajdź w atlasie lub podręczniku anatomicznym 3 struktury o przebiegu poprzecznym względem struktur nerwowo-naczyniowych stanowiących zaopatrzenie przełyku. Po co? To Twoi potencjalni sprawcy w temacie czynnościowych zaburzeń ze strony przełyku.

Czas najwyższy na kliniczne problemy przełyku. Wspomnę nieco o diagnostyce różnicowej i spróbujemy wprowadzić sobie kilka praktycznych aspektów w pracy z pacjentem manifestującym dolegliwości pochodzenia okołoprzełykowego.

Kiedy zwrócić uwagę na przełyk?​

Oczywiście typowymi objawami, które kierują naszą uwagę w stronę przełyku są refluks i towarzysząca mu zgaga. Czynnościowe zaburzenia na poziomie układu pokarmowego to problemy, z którymi możemy efektywnie pracować, ale pamiętaj o tym, że bez zmiany nawyków żywieniowych i reedukacji w temacie stresu Twoja praca może być często mało efektywna.

W odniesieniu do zgagi i refluksu musimy pamiętać, że czynnikiem najbardziej drażniącym dla błony śluzowej przełyku i żołądka jest dym papierosowy. Bardzo dużo podrażnień na drodze chemicznej bierze swój początek w paczce papierosów, dlatego raczej nie wróżę sukcesów zdrowotnych tym pacjentom, którzy chcą pozbyć się refluksu paląc papierosy.

Kolejna kwestia to nadmierne spożycie węglowodanów, które może się przyczyniać do dysbiozy lub grzybicy przełyku. Doskonale wiecie, że cukier jest świetną pożywką dla niezliczonej ilości bakterii żyjących w naszym przewodzie pokarmowym. Wiecie też, że flora bakteryjna dzieli się na naszych sprzymierzeńców i przeciwników. Cukier będzie zasilał szeregi tej drugiej grupy, co może mieć wymierne skutki w przeroście prozapalnej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Konsekwencją będzie kolonizowanie niekoniecznie potrzebnych drobnoustrojów, pasożytów czy grzybów w ścianie przełyku.

Dodatkowe objawy, które trzeba kojarzyć z przełykiem to:

• palenie zamostkowe – nie martw się, nie każdy ból zamostkowy to zawał, a przełyk potrafi konkretnie dopiec w tej okolicy
• ból w okolicy odcinka piersiowego kręgosłupa – pacjenci z problemami w obrębie przełyku świetnie znają schematyczny ból pleców między kręgosłupem a łopatką. Oczywiście z jednej strony może on być związany z odruchami wiscerosomatycznymi, bo przecież przełyk dostaje z tego obszaru prąd czyt. unerwienie współczulne. Kolejną korelacją w tym obszarze może być drugie przewężenie przełyku, ale o tym nieco później.
• ból głowy i sztywność karku – zastanawiasz się jak? Wróć do wpisu na temat anatomii i przeanalizuj przyczep układu pokarmowego w obrębie podstawy czaszki a odpowiedź nasunie się sama.

Jeszcze jedna kwestia, którą często zauważam w gabinecie. Czy myślałeś kiedyś o wdowim garbie w kategoriach problemów z przełykiem czy generalnie układem pokarmowym? Ja zauważam bardzo często, że to zaburzenie, posiadające swoją komponentę posturalną, często też emocjonalną, łączy się z zaburzeniami na poziomie przełyku. Niejednokrotnie to chroniczne napięcie traktu pokarmowego generuje zmianę napięcia w rejonie szyi, wysokie ustawienie barków, wysunięcie głowy do przodu, co sprzyja powstawaniu wdowiego garbu. Problem o charakterze wielowymiarowym i warto wziąć pod uwagę także trzewne zaburzenia, jeśli chcemy trwale pacjentowi pomóc.

Wróćmy do tematu refluksu. Guru terapii wisceralnej Pan Barral twierdzi, że 95% pacjentów z refluksem cierpi także na przepuklinę rozworu przełykowego. To takie paskudne schorzenie, w którym część wpustowa żołądka zostaje porwana do klatki piersiowej. Dzieje się tak za sprawą osłabienia struktur mięśniowo-powięziowych w rejonie przejścia żołądkowo-przełykowego. Nie bez znaczenia jest tu balans ciśnień w jamach ciała, który w owej sytuacji zostaje mocno zaburzony.

W przypadku przepukliny rozworu przełykowego też nie jesteśmy bezsilni. Kluczowe będzie zbadanie napięć przepony oddechowej oraz jej odnóg, o których często zapominamy. Odnogi przepony owijają się wokół rozworu przełykowego, dzięki czemu ich stan napięciowy jest bardzo ważny dla prawidłowej funkcji tego obszaru.

Przewężenia na drodze przełyku – jakie wyróżniamy? 

Po drodze z jamy ustnej do żołądka przełyk może napotkać kilka przeszkód, którymi będą jego przewężenia. Pierwsze przewężenie dotyczy przejścia muskulatury gardła w mięśniówkę przełyku. W tej strefie możemy wspomóc przełyk poprzez mobilizację kości gnykowej, chrząstek tchawicy i normalizację napięć w systemie powięziowym szyi. Najważniejszą blaszką będzie blaszka przedkręgowa, która stanowi na pewnym odcinku krezkę przełyku.

Kolejna przeszkoda to drugie przewężenie, wynikające z sąsiedztwa aorty i oskrzela lewego. To sąsiedztwo jest często przyczyną dumnie brzmiącego zespołu Th4. Już wiesz gdzie szukać odpowiedzi na wiele problemów tej okolicy, które zawierają w sobie komponentę sercowo-naczyniową, oddechową, gastryczną i przede wszystkim bólową. Do sprawdzenia tkliwość w okolicy wyrostka poprzecznego Th4 po stronie lewej oraz przestrzeń międzyżebrowa między 2 a 3 żebrem po lewej stronie, blisko linii pośrodkowej. Bardzo ważny obszar dla funkcjonowania całego śródpiersia, żeby nie pokusić się o stwierdzenie, że dla funkcji całego organizmu. W pracy z obszarem drugiego przewężenia świetnie sprawdzają się techniki odbicia (Recoil) oraz techniki wykorzystujące kompresję na barierze tkankowej z dodatkową oscylacją lub bez. Uprzedzam Cię, że stosowanie w zbyt ostrych stanach manipulacji w tym obszarze może być ekstremalnie bolesne dla pacjenta, a przy tym mało efektywne. Polecam Ci zająć się raczej mobilizacjami łącznotkankowymi, które w okresie ostrym będą tonizować współczulną komponentę dysfunkcji i będą lepiej tolerowane przez pacjentów. Skuteczną formą opracowania klatki piersiowej może być także lift żeber z inhibicją zwojów pnia współczulnego.

Ostatnią potencjalną przeszkodą przełyku na drodze do żołądka może być rozwór przełykowy przepony. Miejsce szalenie ważne dla prawidłowej funkcji połączenia przełykowo-żołądkowego. Wspomniałem już o przepuklinie tego rozworu, która jest trudniejszym do wyprowadzenia problemem. Natomiast jeśli diagnostyka nie wskazuje na uszkodzenie w obrębie rozworu to naszym zadaniem jest przyjrzeć się napięciom przepony. Kluczową rolę odgrywają tu jej odnogi, o których często zapominamy. Skupiamy się bardzo często na kopule przepony, która jest dość dostępna dla naszych działań, ale co zrobić z odnogami?

Jakie działania pomogą?​

Istnieją techniki dostępu do odnóg przez jamę brzuszną, ale biorąc pod uwagę, że leżą one na brzusznej powierzchni kręgosłupa lędźwiowego to w moim odczuciu to bardzo zaawansowane techniki, aby odróżnić podczas palpacji struktury, które potencjalnie możemy uszkodzić lub docisnąć do kręgosłupa. Uwierzcie, że taka trzustka nie będzie szczęśliwa gdy przyprzemy ją do muru. Jest ona narządem wrażliwym na mechaniczną kompresję. Jeśli nie od strony brzucha to jak dotrzeć do odnóg przepony? Jest taki magiczny punkt, który umożliwia pośredni wpływ na nie. Jest to pole Grynfeltta, które znane jest głównie jako pole orientacyjne w badaniu nerek oraz miejsce występowania przepuklin lędźwiowych. To taki trójkącik między dolnym brzegiem dwunastego żebra a masą mięśni prostowników. Bardzo często wykorzystuję ten obszar do ewaluacji napięcia i ewentualnej terapii obszaru przejścia Th/L i samej przepony.

Podsumowanie

Pokonaliśmy wspólnie kilka przeszkód w dzisiejszym artykule i w tym miejscu mam do Ciebie prośbę. Nie zapominaj o tym, że to nie są gotowe recepty na leczenie zaburzeń czynnościowych przełyku. To tylko wskazówki, które mogą się okazać trafionym pomysłem w zgłębianiu kolejnych korelacji dotyczących tego narządu. Chętnie poznam Twoje obserwacje w terapii zaburzeń, które dziś opisałem. To jeden z moich ulubionych tematów i na pewno jeszcze nie raz zostanie poruszony na naszym blogu.

Jeszcze jedna kwestia na koniec. Jeśli masz wątpliwości co do słuszności prowadzenia terapii, bo objawy pacjenta są bardzo ostre, bo pojawia się ból nocny lub objawy wskazujące poważną patologię, odeślij pacjenta na pogłębioną diagnostykę obejmującą chociażby gastroskopię i badania krwi.

Dziękuję jeśli tu dotarłeś i do zobaczenia w kolejnym wpisie.

Powiązane artykuły

Sploty Batsona – poznaj skuteczną broń w walce z rwą kulszową!

Kręgosłup bez dwóch zdań jest niezwykle ciekawą i złożoną konstrukcją. Im lepsze szkło powiększające wykorzystasz w ramach analizy jego budowy, tym większe perełki spotkasz na swojej drodze. Dziś przedstawię Ci jedną z takich perełek i zapoznam Cię z systemem żylnych splotów kręgowych. Być może znasz je jako sploty Batsona. Jeśli zastanawiasz się jak ta znajomość może Cię przybliżyć do skutecznej pracy z pacjentami z bólem pleców to zachęcam do lektury artykułu do samego końca.

Ból i jego liczne oblicza

Ból to zjawisko, z którym zmagamy się każdego dnia. Nawet jeśli nie jako osoby bezpośrednio zaangażowane (czego Tobie i sobie życzę) to w sposób pośredni, przyjmując pacjentów przejawiających różnorodne problemy związane z percepcją bólu. Dziś chciałbym Ci pokazać różnorodne oblicza bólu. Zwrócę przy tym Twoją uwagę na fakt, że percepcja bólu jest mechanizmem bardzo złożonym. Mimo, że nocycepcja opiera się o proste odruchy angażujące różne piętra obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego, to sama percepcja bólu i analiza informacji nocyceptywnej to proces mocno skomplikowany.

Sensytyzacja obwodowa – jak bardzo wrażliwe są Twoje nerwy?!

W ostatnim artykule zwróciłem Twoją uwagę na system interoceptywny. Wskazałem Ci ciekawy układ, który informuje nas stale o jakości naszych tkanek. Ma on olbrzymie znaczenie informacyjne dla naszego rdzenia kręgowego! Dlatego też dzisiaj dowiemy się, co i w jaki sposób aktywuje kaskadę informacji z włókien cienkich (system interoceptywny). Sprawdzimy przy tym jak bardzo wrażliwe są nasze nerwy. Przed Tobą SENSYTYZACJA OBWODOWA, bo tak w neurofizjologii określa się uwrażliwienie włókien czuciowych.

Komentarze