Jak zadbać o bezpieczeństwo w pracy z pacjentem po urazie?

Czy można pracować z pacjentem w stanie ostrym po urazie kręgosłupa? Odpowiedzi na to pytanie szuka wielu terapeutów. I słusznie, bo temat jest ważny na wielu polach. Z jednej strony chcemy ulżyć pacjentowi w cierpieniu, a z drugiej chcemy zachować pełne bezpieczeństwo w kwestii jego zdrowia czy życia. No to jak z tą pracą w stanie ostrym?

My na to pytanie odpowiadamy... to  zależy 🤗

Z prawnego punktu widzenia zależy to głównie od tego czy prowadzący pacjenta lekarz wyrazi zgodę na terapię. Wiemy, że często terapeuci chcieliby wejść z terapią szybciej niż lekarze i tworzy to niejednokrotnie tarcia. Jeśli poważne patologie zostały po urazie wykluczone i zbudujesz z lekarzem prowadzącym odpowiedni język komunikacji to jest szansa, że taką zgodę uzyskasz. Lekarze często postrzegają rehabilitację dość archaicznie i wąskotorowo. Nie ich wina. Nie uczą się zbyt wiele na ten temat w toku swojej obszernej edukacji.

W związku z powyższym na czym polega prawidłowy język komunikacji między terapeutą a lekarzem? Przede wszystkim na umiejętności komunikowania tego co i dlaczego chcesz zrobić w pracy z pacjentem. Do tego jest Ci potrzebna wiedza anatomiczna i zrozumienie procesu gojenia. Lekarz jest przekonany, że jak pacjenta boli szyja po urazie typu whiplash to będziesz masować szyje i kręcić głową pacjenta we wszystkie strony. Jednak czy posiadasz w tym wypadku jakąś alternatywę? Czy potrafisz pokazać lekarzowi, że odpowiednio dbasz o bezpieczeństwo pacjenta?

Praca pośrednia może się okazać pomocna

W tym przypadku przez pracę pośrednią rozumiemy wpływanie na jakąś okolicę bez dotykania jej. I nie mamy tu na myśli latania na miotle i leczenia przez ścianę. Mamy na myśli np. rozluźnianie mięśni przyczepiających się do kręgosłupa szyjnego poprzez wykorzystanie technik, które nie angażują ruchomości kręgosłupa szyjnego i nie wykorzystują głowy jako dźwigni budowania napięcia. Zdecydowanie warto po urazie przemyśleć pracę z drenażem żylnym szyi poprzez pracę na przeponach i kolumnie kręgosłupa bez dotykania odcinka szyjnego.

Oczywiście kluczowy będzie też drenaż limfatyczny, który w pierwszej fazie postępowania możesz ograniczyć do pompowania kątów żylnych, co powinno być wystarczające do poprawy sytuacji płynowej w interesującej nas okolicy, a znowu nie wymaga ruszania straumatyzowanym podczas urazu obszarem. Może Ty masz jakiś pomysł na pośrednią formę pracy po urazie typu whiplash? Chętnie poznam Twoje doświadczenia.

Lekcja ta jest częścią kursu online ‘Whiplash – od diagnozy do terapii’, w ramach którego pokazujemy praktyczną pracę z pacjentem w stanie ostrym, po urazie typu whiplash. W ramach kursu możesz wspólnie z nami rozwijać diagnostyczne i terapeutyczne narzędzie, które bezpiecznie wdrożysz do swojej praktyki.

Przed burzą mózgów zadbaj o priorytety

Zanim przystąpisz do jakiejkolwiek pracy z pacjentem pourazowym, warto przeprowadzić odpowiednią diagnostykę wykluczeniową. Nie każdy pacjent będzie w tej sytuacji kwalifikowany do rozpoczęcia procesu terapii. Pamiętaj, bezpieczeństwo przede wszystkim! W tym miejscu przyda Ci się znajomość systemu flag i kilku testów oponowych, które mogą się okazać kluczowe dla toku postępowania. Jeśli nie czujesz się najpewniej w tym temacie to sprawdź jakie pułapki mogą się czaić w pracy z pacjentem po urazie typu whiplash. To absolutny must know dla każdego terapeuty!

Kilka wskazówek w tym temacie znajdziesz w powyższym materiale wideo👆

Jeśli po przeczytaniu artykułu wciąż Ci mało w to spotkaj się z Kubą podczas kursu Skolioza okiem osteopaty

Jeśli po przeczytaniu artykułu wciąż Ci mało w tym temacie to spotkaj się z Kubą podczas kursu Skolioza okiem osteopaty

Powiązane artykuły

Sploty Batsona – poznaj skuteczną broń w walce z rwą kulszową!

Kręgosłup bez dwóch zdań jest niezwykle ciekawą i złożoną konstrukcją. Im lepsze szkło powiększające wykorzystasz w ramach analizy jego budowy, tym większe perełki spotkasz na swojej drodze. Dziś przedstawię Ci jedną z takich perełek i zapoznam Cię z systemem żylnych splotów kręgowych. Być może znasz je jako sploty Batsona. Jeśli zastanawiasz się jak ta znajomość może Cię przybliżyć do skutecznej pracy z pacjentami z bólem pleców to zachęcam do lektury artykułu do samego końca.

Staw skokowy – 5 kroków skutecznego i bezpiecznego badania

Skręcony staw skokowy to najczęstsza kontuzja, z którą pacjenci trafiają na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR). Dlatego też w ostatnich latach klinicyści dążą do stworzenia standardów badania pacjentów oraz protokołu terapii, który możemy podeprzeć rzetelnymi wynikami badań. Choć brakuje jednoznacznych wytycznych to spróbuję dziś przytoczyć kilka istotnych doniesień, które okażą się pomocne w tworzeniu protokołu postępowania. Przedstawię je poniżej w formie listy, a następnie rozwinę wybrane podpunkty. Zostań ze mną do końca, bo z tego artykułu dowiesz się jakie kroki przedsięwziąć na starcie w postępowaniu z ostrym urazem stawu skokowego.

Ból i jego liczne oblicza

Ból to zjawisko, z którym zmagamy się każdego dnia. Nawet jeśli nie jako osoby bezpośrednio zaangażowane (czego Tobie i sobie życzę) to w sposób pośredni, przyjmując pacjentów przejawiających różnorodne problemy związane z percepcją bólu. Dziś chciałbym Ci pokazać różnorodne oblicza bólu. Zwrócę przy tym Twoją uwagę na fakt, że percepcja bólu jest mechanizmem bardzo złożonym. Mimo, że nocycepcja opiera się o proste odruchy angażujące różne piętra obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego, to sama percepcja bólu i analiza informacji nocyceptywnej to proces mocno skomplikowany.

Sensytyzacja obwodowa – jak bardzo wrażliwe są Twoje nerwy?!

W ostatnim artykule zwróciłem Twoją uwagę na system interoceptywny. Wskazałem Ci ciekawy układ, który informuje nas stale o jakości naszych tkanek. Ma on olbrzymie znaczenie informacyjne dla naszego rdzenia kręgowego! Dlatego też dzisiaj dowiemy się, co i w jaki sposób aktywuje kaskadę informacji z włókien cienkich (system interoceptywny). Sprawdzimy przy tym jak bardzo wrażliwe są nasze nerwy. Przed Tobą SENSYTYZACJA OBWODOWA, bo tak w neurofizjologii określa się uwrażliwienie włókien czuciowych.

Komentarze