Opis
AKTUALNIE NIE PROWADZIMY ZAPISÓW NA TO SZKOLENIE. JEŚLI CHCESZ WZIĄĆ W NIM UDZIAŁ TO NAPISZ DO NAS NA BIURO@ENEDU.PL, A MY POINFORMUJEMY CIĘ, GDY WYZNACZYMY KOLEJNY TERMIN.
PNF (Prioprioceptive Neuromuscular Facilitation – Proprioceptywne torowanie nerwowo-mięśniowe) to jedna z najbardziej popularnych metod terapeutycznych, stosowana do badania i oceniania sprawności pacjenta na różnych obszarach.
Opis koncepcji PNF
PNF powstał w latach 40 ubiegłego wieku w Kalifornii. Jest to model neurofizjologicznego kompleksowego oddziaływania terapeutycznego, którego istotę zawarto w nazwie: proprioceptywne (receptory ciała) nerwowo-mięśniowe (systemy ciała) torowanie (ułatwianie, facilitowanie) ruchu.
Teoretyczne podstawy koncepcji oparte są na prawidłowościach fizjologii rozwoju ruchowego człowieka, uwzględniają fazy kontroli motorycznej oraz etapy nauczania motorycznego.
Według filozofii PNF terapia powinna być bezbolesna i funkcjonalna, mobilizując rezerwy pacjenta wpływamy na jego poziom funkcjonalny. Nie jest prawdą, że PNF można stosować tylko u pacjentów neurologicznych, znakomicie sprawdza się także w zaburzeniach ortopedycznych, pediatrycznych czy nawet pulmonologicznych.
Do pracy z pacjentem wykorzystywane są różnorodne elementy koncepcji, jak: filozofia, podstawowe zasady i procedury, odpowiednio dobrane techniki, wzorce ruchowe. Terapia może być prowadzona na macie, stole terapeutycznym, w poręczach do nauki chodu, schodach, a bardzo często w środowisku najlepiej znanym pacjentowi.
W trakcie kursu realizowane są różnorodne bloki tematyczne, jak:
– analiza i badanie pacjenta,
– terapia w pozycjach niskich (mata),
– analiza i reedukacja chodu,
– ocena i terapia funkcji życiowych,
– terapia konkretnych jednostek chorobowych.
Uczestnicy podczas szkolenia mają możliwość pracy z prawdziwymi pacjentami, co jest nieocenionym aspektem edukacyjnym.
Kurs PNF podstawowy obejmuje 75 godzin zegarowych (100 jednostek naukowych), w dwóch częściach 5 i 4 dni.
Dobrze, jeżeli pomiędzy poszczególnymi częściami jest przerwa, podczas której terapeuta ma zdobywać doświadczenia wykorzystując swą wiedzę w praktycznej pracy z pacjentami.
Po zakończonym szkoleniu uczestnik otrzymuje certyfikat z oficjalnym oznaczeniem IPNFA (International PNF Association) w dwóch wersjach językowych (polski i angielski).
Czym dla mnie jest PNF?
Koncepcja PNF jest istotnym elementem Mojego warsztatu terapeutycznego, począwszy od momentu analizy i badania (obserwuję pacjenta już zanim usiądzie na krześle w moim gabinecie), poprzez podejście holistyczne w trakcie wywiadu i badania, a na terapii skończywszy. Podoba mi się, że PNF nie da się zaszufladkować, to koncepcja którą można dalej rozwijać i nie trzeba trzymać się sztywnych reguł (dla wielu osób PNF to tylko wzorce ruchowe?). Każda terapia może być zupełnie inna. Mogę dowolnie zmieniać środowisko terapii, pozycję pracy z pacjentem, krótkoterminowe cele, skupiać się na innych elementach, wykorzystywać różnorodne aktywności i techniki.
Zawsze zadaję sobie pytanie jaka jest przyczyna widocznych zaburzeń? Co jest tym przysłowiowym „killerem”? Jest to potem nieodzowne do stworzenia wiarygodnego i wymiernego testu oraz prowadzenia terapii ukierunkowanej na CEL.
– Sebastian Walczyk D.O.
Czego się nauczysz?
- Rozpoznawać i rozróżniać poprawną i zaburzoną aktywność motoryczną
- Analizować aktywności motoryczne pod kątem wzorców ruchowych
- Interpretować modele kontroli motorycznej
- Wdrażać ze zrozumieniem schemat nauczania motorycznego
- Wdrażać ze zrozumieniem schemat nauczania motorycznego
- Podstaw neurofizjologii, receptorów i dróg nerwowych
- Definiować i opisać wzorce PNF
- Dobierać i umiejętnie stosować techniki PNF
- Badać pacjenta zgodnie z filozofią PNF
- Tworzyć plan terapii, zgodny z filozofią PNF
- Przede wszystkim umieszczać koncepcję PNF w spectrum całej fizjoterapii
Plan zajęć
Dzień 1
Dzień 2
Dzień 3
Dzień 4
Dzień 5
Dzień 6
Dzień 7
Dzień 8
Dzień 9
Inni wybrali również
- Kraków (Budzyń)
- Kraków (Budzyń)
- Warszawa
- Kraków (Budzyń)
- Rzeszów
Opinie
Ten kurs nie posiada jeszcze żadnej opinii. Bądź pierwszy i ją dodaj.